Anadolu Yakası Çocuk Oyun Alanı Olan RestoranlarKüçük çocuğu olan aileler de  arada bir sosyalleşip çekirdek aile olarak ya da eş dostla birlikte  restoranın birinde yemek yiyip, bir iki kadeh birşey içerken iki lafın belini kırmak isterler.  Hatta belki çocuksuz ailelerden daha da çok isterler, çünkü hergün yaşadıkları evde yemek hazırlama, yeme ve yedirme süreci çocuklu aileler için oldukça zorlu ve bıktırıcıdır. 


Küçük çocukla standart bir restorana gidildiğinde, bu masum çocuklarımız kaşık çatalla tabağa vurma, bardaktaki suyun içine tuz, karabiber serpme, suya peçete sokma, bulunduğumuz masa altından yan masa altlara uzanan masa altı gezileri şeklindeki bir takım aksiyonları ile bize ve çevreye bir takım rahatsızlıklar vererek, yediğimizi içtiğimizi burnumuzdan getirmeye ant içmiş minik canavarlara dönüşürler:)

İşte tam bu sebeple çocuk oyun alanı olan restoranlar, çocuklu aileler için çölde bir vahadır, hayat kurtarıcıdır.

Gönül ister ki çocuk oyun alanı, Bistro33 vari bir İtalyan restoranında, Midpoint, Kitchenette tarzı dünya mutfağından örnekler sunan kafe restoranlarda da olsun ama şehrimizde bu misyonu sadece balıkçılar ve kebapçılar üstlenmiş durumdalar. Ben de bu yazımda Anadolu yakasında bulunan, birçoğu Ataşehir bölgesinde yoğunlaşmış olan misyoner balıkçı ve kebapçılardan gitmiş olduklarımı paylaşmak istiyorum.

Beluga Fish Gourmet / Ataşehir
Anadolu yakası balıkçılarının en özeli, en güzeli...   Bu kadar şık bir balık restoranı ben görmedim. Mekan çok büyük de olmadığı için sıcak bir havası var. Yaz aylarında Boğazda Çengelköy Villa Bosphorus'un kumsalında rakı balık yapmanın yerini elbette ki tutamaz ama kış ayları için anadolu yakasında burayı tek geçerim. Balık pastırması, lezzet topu ve ahtapot ızgarayı özellikle tavsiye ederim.  Bana bir türlü kısmet olamadı ama bazı günlerde Moules Marineres servis ettiklerine dair bir rivayet de var. Domates salatası mutlaka denenmeli. Kış döneminde bu lezzette bir domates nasıl oluyor, çözebilmiş değilim.


Özel günlerinizde çocuklarınızı bırakacak yer bulamazsanız buraya gelebilirsiniz. Kuzular üst katta oyun ablalarıyla top havuzunda, zıplama alanında oynarken ya da çizgi film seyrederken siz eşinizle mum ışığında romantizm sularına yelken açabilirsiniz.


Foça Fish Gourmet/ Ataşehir
Beluga'nın yan komşusu. Burası da çok şık. İlgi, alaka, sunum, ambians dört dörtlük ama isminde gurme kelimesi geçmesine rağmen menü, özellikle de mezeler standart balık restoranlarından çok da farklılaşmış değil. Bence bu anlamda Beluga'dan bir tık geride. 


Kalamar tavası değil ama ızgarası başarılı. Tereyağda karides kendinden geçmemiş, diri diri, son zamanlarda yediklerimizin en iyisi. Oyun alanı gayet güzel, oyun ablasının eğitimli olduğu belli, her çocukla birebir ilgileniyor...


Develi Kebap / Ataşehir
Samatya'dan  İstanbul'un  dört bir yanına yayılan antep mutfağının temsilcilerinden Develi restoranlarının Ataşehir şubesinde oyun alanı, gördüklerimin en büyüklerinden. Üç dört tane oyun ablası birden var. Restoran da çok büyük olduğu için çocuklar alana alınırken masa numarası ile isimler eşleştirilerek alınıyor. İçeri de büyükçe bir top havuzu, şişme kaydırak fasilitisi, resim yapabilmeleri için masalar ve boya kalemleri ve farklı yaşlara uygun oyuncaklar mevcut. Mekan haftasonları sunduğu kaliteli  açık büfe kahvaltısına oyun alanı artısıyla çok fazla müşteri çekmekte.


Yemek menüsüne gelince, bildiğimiz Develi kalitesi. Kuzular dönerlerini yedikten sonra oyun alanına koşarken, sizler muhammaranın, fark yaratan leziz çiğ köftenin, antep usülü dışı kıtır içli köftenin ve gavurdağ salatası eşliğinde fıstıklı kebabın tadını çıkarabilirsiniz.


Develi Kebap / Kalamış
Aynı develi kalitesi. Yazın Kalamış Marina’ya nazır bahçesinde gün batımını izleyebilmek çok keyifli. Oyun âlânı da gayet ferah, tercih edilirse oyun ablaları çocukların yemek yemelerine yardımcı oluyorlar.


Develi Marin / Kalamış
Develi ve balık... Oluyor mu oluyor. Bağdat caddesi hattında pek çok balıkçı var ama hem çocuk oyun alanı olan hem aradan yol geçmeden denize nazır rakı balık keyfi yapabileceğiniz başka bir yer yok. Develi marin, kebapçı ekürisi gibi bu yönleriyle bir adım öne çıkıyor.


Sahan / Ataşehir
Çocuk oyun alanı konusunda kendini aşmış bir mekan. Kaydırak, langırt, oyuncaklar, çocuklara özel masalar, sandalyeler, lavabo ve klozetler çok iyi düşünülmüş ama mekan asıl farkı "Çocuk Mutfağı" konseptiyle yaratmış. Burada minik aşçılar beyaz önlüklerini takıp, kafaya aşçı kepini geçirdikten sonra hamur açıp, fındık lahmacun,peynirli pide hazırlıyorlar. Ablalarının yardımıyla fırında pişirip, afiyetle yiyorlar:)


Oyun alanında hafta sonları palyaço da oluyor, oyun kuruyor. Böylelikle kuzular arkadaşlarının doğum günü partisindelermişcesine eğlenirken sizler de kuru patlıcan dolması, sahan kebap, soğan kebabı, şişten ali nazik ve katmer gibi spesiyallerinin tadını çıkarabilirsiniz. Mekan büyüklüğü sebebiyle cumartesi akşamları uğultulu oluyor, serviste aksamalar yaşanabiliyor, daha sakin günleri tercih etmenizi tavsiye ederim.


Wood Kebap / Ataşehir
Batı Ataşehir'de yakın zamanda açılmış kebapçı modern şıklıktaki dekorasyonu, ilgili servisi, lezzetli etleri ve bu bileşenlere göre uygun fiyatları ile kısa sürede bölge halkının gönlünde taht kurmayı başardı. Restoranın genişçe, tek bir kat üzerine yayılmış olması ve oyun alanının da bu katta yer alması, çocuklara ulaşabilme konusunda kolaylık sağlıyor. Oldukça ferah olan oyun alanında ablalar kuzularla yakinen ilgileniyor, yemek konusunda da yardımcı oluyorlar.Mekanda es geçilmemesi gereken lezzetler pastırmalı humus, adana kebap ve yağlı kara...


Adana Dostlar / Ataşehir
Palladium'un tam karşısında, ambians olarak pek bir güzelliği olmamakla beraber cacığı, gavurdağı, karışık minik diye tabir ettikleri fındık lahmacun ve peynirli pidesi, adanası, patlıcan kebabı, kaburgası, çöp şişi ve finalde dondurmalı ılık kadayıfıyla gönüllerde taht kurmuş mekan. Servis gayet hızlı, garsonları güler yüzlü. Fiyatlar eskisi kadar uygun değil ama yine de bölgedekilerin bir tık altı.  


Kapalı oyun alanı oldukça primitif olmasına rağmen, oyun ablaları samimi ilgileriyle çocukların gönlünü fethediyor. Yaz ayları kullanılan açık oyun alanı, bahçede, anne baba masalarının dibinde, 0-6 yaş grubu için yeterli kapasitede.  Çoğu oyun alanında olduğu gibi burada da talep edilirse oyun ablaları çocukların yemek yemelerine yardımcı oluyorlar.


Angel Mercan / Tuzla
Tuzla'da Manastır koyunda, denizle iç içe, günbatımını izlerken balık keyfi yapabileceğiniz bir restoran.  Sunum, ambians, lezzet her şey yerli yerinde. Balık buğulama çok başarılı. Tuzla'da olmasına rağmen fiyatlar boğazdaki benzerlerinden aşağı kalmıyor. 


Mekânın kapalı oyun alanı yok, açık alanda otoparkın yanında kendine ait bir oyun parkı var. Ama bu park ile restoran arasından mekâna giriş çıkış yapan araçların geçmesi ve parkta bir oyun ablası olmaması sebebiyle, ebeveynler çocukların bizzat başında beklemek durumunda kalıyor. Bu nedenle oyun alanı 0-6 yaş grubu için amacına pek hizmet edemiyor.


Et-inn / Sahrayıcedit
T-bone Steak ile patlıcan kebabı, künefe ile volcano' yu birarada bulabileceğiniz steak house ve kebapçı konseptini birleştirmiş bir mekan. Havuz başındaki bahçesi de, iç mekânı da oldukça büyük, modern bir şıklıkta dekore edilmiş.


Yaz ayları için bahçede büyük bir parkı, kış ayları için de alt katta iki tane oyun odası bulunuyor. Bu odalardan biri 0-6 yaş grubuna uygun renkler ve ekipmanlarda donatılmışken, diğeri 6 yaş üstü için playstation, karaoke, buz hokeyi gibi fasilitilere sahip. Oyun ablaları çocukları burada da yalnız bırakmıyor. 


Günaydın Et Restoran / Şaşkınbakkal
Şaşkınbakkal sahilde Eski Tike' nin yerine açılmış deniz manzaralı bahçeye sahip mekan. Burada da Et-inn gibi steakhouse konsepti ile kebap konsepti birleştirilmiş. İşin içinde kebap girince de mekana oyun alanı iliştirilmiş:) 


Muhammara, közde patlıcan başarılı, etler bildiğimiz günaydın kalitesi.  Fiyatlar steak konsepti işin içine girince şu an kapalı olan Bostancı Günaydın a göre yüksek tutulmuş...


Hasan Kolcuoğlu / Çekmeköy 
Dışarıdan Eltes Gold Residence'ın altındaki fast food restoranlarından biri gibi gözükmesine rağmen içeri girildiğinde  beyaz masa örtülü, çocuk oyun alanlı,  hatta hatta canlı fasıllı  bir restoran olduğu farkedilen kebapçı. 


Konsept çeşit çeşit mezelerin, pastırmalı humus, güveçte mantar gibi ara sıcakların, uzun tahta sinide getirilen metrelik karışık etlerin müşteriye ne zaman getirelim diye sormadan etmeden ardı ardına yağdırıldığı standart kolcuoğlu sunumu. Fix menü içecekler hariç kişi başı 50 tl.


Oyun alanı yeterli ama oyun ablasının pek yönlendirici olduğu söylenemez. Yine de bölgedeki sitelerde oturanlar için yakınlığı sebebiyle alternatif olabilir...


Cafe Locale / Ataşehir 
Peki çocuk oyun alanı olması için illaki bir kebapçıya ya da bir balıkçıya mı gitmek zorundayız? Şöyle bir hamburger bira, pizza şarap ya da kahve tatlı keyfi yapabileceğimiz bir yer yok mu? İşte bu ihtiyaca cevap verecek restoran Cafe Locale geçtiğimiz yıl, Batı Ataşehir'de açıldı. Yeşil ve kırmızı renklerin hakim olduğu mekanın yüksek tavanı, cam kubbesi ve herşeyden öte tam ortasında konumlandırılmış 80 yıllık zeytin ağacı göz alıcı. 


Siz bu ağacın altında Müslüm Şef'in mutfağından çıkan lezzetlerin keyfini sürerken, çocuklar yanınızda oturmaktan sıkılırlarsa alt kattaki oyun alanında oyun ablalarıyla vakit  geçirebiliyorlar. Bu anlamda sevgililer günü, doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel günler için de iyi bir alternatif oluşturuyor. Mekanın Pazartesi günü bile dolu olduğu göz önüne alınırsa, haftasonu ve özel günler için rezervasyon şart... 


Haftasonu kahvaltıları için de güzel bir alternatif olan Locale'in iki kişilik kahvaltı tabağı dört kişiyi doyuracak kadar çeşitli...
Etiketler: , , , , , , , ,