Anadolu Yakasının En İyi Ayvalık Balıkçısı FENERYOLU AYVALIK BALIKÇISI

Fenerbahçe'deki Misina’dan sonra Feneryolu'ndaki Ayvalık Balıkçısı da beni beklenmedik sürprizlerle karşılıyor... 


Mekanist Etkinliği için Gezgin& Gurular ile buluştuğumuz restorana ilk girdiğimiz andan itibaren çok güzel ağırlanıyor, yediklerimiz ve yiyeceklerimiz hakkında detaylı olarak bilgilendiriliyoruz.
Zaten ortaya standart mezeleri serpiştirmek yerine meze dolabına davet etmeleri, meze ve ara sıcaklar tanıtılırken standart olanları pas geçip fark yaratanların detaylandırılması, özel olarak bir isteğimizin olup olmadığının sorulması daha başından itibaren restoran hakkında ipuçları veriyor. 


Görünen ve anlatılan deniz ürünlü ara sıcak çeşitliliği Ayvalık'ın restoranın sadece adında değil tadında da olduğunu gayet net belli ediyor. Meze dolabı oldukça iştah açıcı, yerimize döndüğümüzde yüzler gülüyor:)


Önden servis edilen safranlı midye dolma, fesleğenli levrek ve köz patlıcan üzeri jumbo karides arasında benim kalbimi kazanan somon pastırması oluyor. Bu lezzet daha önce Beluga ve Foça Balık’da büyük hevesle yediğim akyadan yapılan balık pastırmasının bile önüne geçiyor. 

2 hafta tuzda ve 2 hafta çemende bekletilerek hazırlandığı belirtilen somon pastırmanın, verilen emeğin hakkını verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Ara sıcakların ilki olarak masamıza gelen güveçte eritilmiş otlu yunan peynirini yemelere doyamayıp güveç tabağının dibini kıtır peynir olarak tüketmek suretiyle silip süpürüyorum:)

Balık ziyafetimize  LA şaraplarından Cafe Locale’den aşina olduğum Mon Reve Tempranillo eşlik ediyor…


Çoğu ege balıkçısında zeytinyağı ve limonla çiğ olarak servis edilen ege otlarının farklı bir yorumu olan güveçte ot kavurma hem gözlere hem damaklara hitap ediyor, üzerindeki yoğurt ve kavrulmuş çam fıstığı detayı, çam fıstığı delisi beni kalbimden vuruyor:)

Bademli levrek görsel olarak süper ama levrekler biraz kurutulmuş, bu sebeple geçer not alamıyor…


Daha önce Gemide Balık’da tadıp çok beğendiğimiz, benim deniz ürünleri mücveri diye tabir ettiğim lavunyada sıra. Mücverin çıtırlığını almaması için taze fasulye, havuç, ahtapot ve kalamardan yapılan bu lezzet sossuz servis edilse daha iyi olur diye düşünüyorum...

Ve işte bana göre deniz hayvancıklarının kralı ahtapot geliyor. Saç tavada beğendi üzerinde sunulan ahtapot bacakları lokum gibi… Izgara kokusunun eksikliğini hissediyorum biraz o kadar…


Kibrit patates dağcığının üzerine yerleştirilmiş ızgara levrekten oluşturulmuş Kartal Yuvasını ben sadece Mekanist Guruları’nın resimlerinde görüyorum. Çünkü o sırada yan masada mekânı henüz 2,5 ay önce devralmış Tamer Bey ve Can Bey’le mekân tanıtım çalışmaları üzerinde sohbetteyiz. Sağ olsun bizim gurular da foto çekmekle ve balıkları götürmekle meşgul, özlem de gelse de sebeplense diyen yok:) O yüzden ana yemek olarak, bu ünvanı hakikaten hak eden safranlı ayvalık lokumunu sunuyorum:)


Ve finalde tatlılar… Söylemiştim evet ben tatlıyı pek sevmiyorum, enginara da düşkün olduğum söylenemez. Ama ben enginar tatlısı seviyorum. Bunu bugün öğreniyorum. Ayvalık balıkçısında ilk kez denediğim bu lezzete bayılıyorum:) Benim için ufak bir tatlı tabağı yapan Gülinciğim’e de bu blog yazısından öpücüklerimi yolluyorum:)


Gurme balıkçılar listeme gönül rahatlığıyla Feneryolu Ayvalık Balıkçısı’nı ekliyorum… Ve sizleri de bu lezzetleri denemeye davet ediyorum…

Etiketler: , , , , , , ,