Thassos Gezilecek Görülecek Yerler, Part 2 'Haziran 2014'

Thassos ' a kendi arabanızla gitmenin tüm detaylarının olduğu ilk iki gün için tıklayın...
3. Gün
Çok sevdiğimiz Pantheon Aparts'tan ayrılma vakti. Pılımızı pırtımızı topluyor kuzeye doğru yollara revan oluyoruz. Bu kez mavinin tonuna vurulup karşımıza çıkan ilk plajda denize cumburlop atlamak yerine Yunan kültürüne ilk kez temas eden kopya ailemizle dağ köylerine doğru yol alıyoruz. Latince şarap evi anlamına gelen minik ve sevimli bir köy olan Kazaviti'nin köy meydanındaki ağaç gölgesinde soluklanıyor, ağaçlardan erik topluyoruz.

Yüzmeyi çabuk özlüyor, adanın neredeyse tam kuzeyi denilebilecek noktadaki ağaçlarla dolu bir kumsalı olan Pachis Beach'i günün ilk deniz molası için uygun görüyoruz. Denize gir çık gir çık karınlar acıkıyor. Etrafta restorandan ziyade plaj barı tadında şirin üç beş mekan var ama bizim aklımız ahtapotta kalamarda:) Henüz Thassos Adası'nda yiyeceğimiz en lezzetli deniz ürünlerini az sonra damaklarımızı şenlendireceğinin farkında değiliz. Kumsalın sol ucunda deniz ile iç içe Taverna Pefkospilia'da lokum kıvamındaki ahtapotları, çıtır çıtır kalamarları, kızarmış kabakları mest modunda hüpletiyoruz.

Bize servis yapan garsonu müşteriler biraz azalınca dalgıç kıyafeti giyip zıpkınla ava çıktığını görünce şaşırıyoruz. E boşalan balık tezgâhını doldurmak lazım tabi:) İki aile 34 Euro gibi komik bir rakam ödeyerek yolumuza mutlu mesut devam ediyoruz.

Thassos'un merkezi Limenas'ı pas geçiyor, yaklaşık 10 km daha dağ yolundan ilerleyip tatilimizin ikinci yarısında konaklayacağımız Golden Sand plajındaki Nereids Studios & Apartments'a ulaşıyoruz. Dairelerimize kısaca yerleşip kendimizi geniş ve uzun kumsala atıyoruz.


Golden Sand’ in kumunun gercekten çok açık güzel bir rengi var ama denizi için aynı şeyleri söylemek zor. Kilyos tadındaki bulanık yeşil denizi bilgi dağarcığımdaki 'Denize rengini veren kumun rengidir'  bilgisi ile uyuşmuyor, böyle beyaza yakın kumun üzerine serilen deniz bu renk nasıl oluyor kafam karışıyor:) Bu sefer de böyle olsun diyor, dalgalarla hoplayıp zıplıyor, yorulana dek sudan çıkmıyoruz...
Akşam yemeğini plaj kenarındaki pizzacı TA PEFKA' da alıyoruz. Pizzalar ev tipi pizza tadında, margarita dahi çok leziz, hem çocukların gönlü oluyor, hem bize de değişiklik oluyor. Akşamları sakin golden sand, biz de yorgunuz zaten geceyi erken bitiriyoruz.

4. Gün
Dün adanın güneyinden kuzeyine batı hattı üzerinden geze geze gelmiştik, bu kez de kuzeyden güneye doğru doğu tarafından inelim diyoruz.
Bu hat üzerindeki ilk durağımız Paradise Beach oluyor. Sığ olduğu için çocuklara çok uygun, güzel bir denizi, kenarlarındaki kaya oluşumları ile doğal bir yapısı var. Plaj oldukça popüler. Kalabalığını aşıyor, en köşedeki kayaların gölgesine seriliyor kendimizi berrak sulara bırakıyoruz. Paradise Beach’ten ayrılmamız oldukça zor oluyor. 


Etrafta sadece Çeşme ve Bodrum’daki beach lerdekilere benzer bir kafe bar var ama konsept bizi cezbetmiyor. Tatilimizin ikinci günü frappe içtiğimiz Aliki Beach’deki Beautiful Alice’in  denize nazır masalarında otursak, ahtapot kalamar grek salata ve uzo moduna geçsek ya diyoruz. E hadi o zaman… Aliki koyu çok yakınımızda. Tepeden görünen muhteşem manzarasına yine bayılıyoruz...


Koşar adım iniyor ve Beautiful Alice’deki masamıza kuruluyoruz. Pefkospilia'daki kadar leziz olmasa da yediklerimiz hiç fena değil, hava güzel, ortam güzel, biz güzeliz. 

Hafta içi olduğu için bu sefer plaj oldukça sakin plaj, yemek sonrası hemen önümüzdeki şezlonglara serilip güneş batana dek güzel denizin tadını çıkarıyoruz.Akşam Golden Beach’teki Apartımıza geri dönüyor, balkonumuzda gerçekleştirdiğimiz makarna şarap partisi sonrasında Thassos merkeze gidiyoruz.  
Adanın güneyindeki Potos’un akşamları cıvıl cıvıl olan sokaklarına göre Thassos'un merkezi oldukça sakin, şaşırıyoruz. 4 gecenin 4'ünde de Potos civarında kalınabilirmiş diye düşünüyoruz. Dondurma yalayarak vitrinlere bakınma seansı sonrasında kopya ailemiz oğlanları alıp alışverişe devam ediyor, biz kızlarla sahil boyunca dizilmiş barlardan birine oturuyor, gençlerle birlikte müzik dinliyoruz. Kızlar kumsaldan taş topladıktan sonra şezlonglara kıvrılıp uyuyorlar. Heheyt şanslı kura:)Bir süre sonra kopya ailemiz ellerinde poşetlerle görünüyorlar, artık dönüş vakti...
5. Gün
Bugün adadan ayrılıyoruz. Eşyalarımızı topladıktan sonra Golden Beach'e çok yakın bir dağ köyü olan Panagia ile başlıyoruz gezimize. Bence adanın muhteşem kumsalları haricinde en çok görülmeye değer yeri burası. Her yer İnstagram'da paylaşılacak güzellikte, çok beğeniyoruz. 


Köyün tepelerine kadar tırmanıyor, mezarlığı ve karşısındaki kiliseyi de geziyoruz. 300 yıl önce kurulmuş ve vakti zamanında adanın başkentliğini de yapmış köyde muhteşem fotolar çekiyor, sonrasında vedalaşıyoruz.
Şimdi gelelim Marble Beach mevzuuna... Ulaşmamız biraz zaman alsa da, yolu epey takur tukur bir yol olsa da "gözlerime inanamıyorum" lafının gerçek anlamını bulduğu bir doğa harikası Marble Beach, diğer adıyla Saliara Beach...

Bembeyaz mermer parçacıklarından oluşan kumsalı ve muhteşem renkli denizi ne yapacağımı şaşırtıyor. Kaç poz fotoğraf çektiğim halde sanki yeterince çekememişim gibi garip bir hisse kapılıyorum... Dalmaya çıkmaya kıyamıyor, dalmaya çıkmaya doyamıyorum...

Marble Beach' a  Makryammos tabelaları takip edilerek ulaşılıyor, ancak Makryammos'un tüm kumsalı kaplayan otelin güvenliğine varır varmaz, hafif geri dönüp sağdaki bozuk satıhtan beş altı km daha gitmeniz gerekiyor. Yol kötü diye sakın pes etmeyin, sabrın sonunda selamet var gerçekten:)


Dönüş feribotuna binmeden önce Thassos merkezde Stratos'un yeri'ne uğruyor son bir ziyafet çekiyoruz. Stratos'un bize hediye ettiği uzo'ya şaşırıyor, teşekkür edip vedalaşıyoruz... Hiç sıra beklemeden feribota biniyor martıları besleyerek Keramoti'ye ulaşıyoruz...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,