Çocuklarla Hafta Sonu Gezilecek Yerler, Erikli Yaylası, Çifte Şelale, Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası Gezilecek Yerler
Bu hafta sonu konaklamalı tatile gitmemiş olmamız serin sonbahar havalarını değerlendirmemize engel olmasın diyor, pazar sabahı erkenden Yalova'ya doğru yola koyuluyoruz.


Değirmendere Sahili'nde ilk molamızı verdikten sonra Yalova Marina'daki Leman Kültür'de marina manzarasına karşı kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltı tabağı başarılı, sınırsız çay dahil kişi başı 17 TL.

Kahvaltı sonrası Çınarcık'a doğru devam ediyor, Çınarcık Sahili'nde kısa bir tur sonrasında kasaptan köfte ve sucuğumuzu alıp Teşvikiye Köyü'ne doğru tırmanışa geçiyoruz. Teşvikiye Köyü'ne vardıktan üç dört kilometre sonra Kent Ormanı'na ulaşıyor, park alanına arabamızı parkediyoruz. 
Gözlemeci ve mısırcıları pas geçip ormanın içinden çok keyifli bir parkurda yürümeye başlıyoruz. 


500 metre sonra  Çifte Şelale'ye ulaşıyoruz. Seyir terasından ilkini, kayaların üstünden ikincisini izliyoruz. Şelalelerin hem sesi hem görüntüsü huzur verici. Aynı parkurdan geri dönüp Dipsiz Göl'ü bulmak üzere arabayla tekrar tırmanışa geçiyoruz.


İki üç kilometre sonra yaklaşık 500 metre rakımdaki Dipsiz Göl'e ulaştık bile. Aman Allah'ım bu nasıl güzellik! Bu kadar yakınımızda böyle bir güzellikten bi haber olmamıza şaşırıyoruz.  Oldukça bozuk bir satıhtan kilometrelerce yol gidip ulaştığımız ve bizi hayal kırıklığına uğratan Sülüklügöl'den kat be kat güzel burası. 


Üstelik pazar günü olmasına rağmen oldukça sakin.  Hemen arabadan piknik malzemelerinizi getiriyor, mangalımızı yakıyor, saatlerce keyif yapıyoruz. Sevimli bir köpek mutlu aile tablomuzu tamamlarcasına orada olduğumuz süre boyunca yanımızdan hiç ayrılmıyor.Buraya doyamaz ki insan. Ama hava kararmadan görmek istediğimiz başka yerler var, toparlanma zamanı...

Tırmanışa devam edip dört beş kilometre sonra 900 metre rakımdaki Delmece Yaylası'na ulaşıyoruz. Yayla'ya yayılmış atlara kendi kendine binebileceğini düşünen tatlı kızım atların peşinden teker teker koşup hepsini kaçırıyor. Burada hayvanlar, ahırlar, evler, tam bir yayla havası var...


Son olarak dönüş yolumuz üzerindeki Kent Ormanı'nın da aşağısındaki Erikli Yaylası'na da uğruyor bizimkiler sönmek üzere olan bir ateşi benim anlayamadığım bir sebeple ısrarla tekrar yakmaya uğraşıyor, başaramıyorlar ve dönüşe geçiyoruz:)


Pendik Yalova deniz otobüsünde maalesef yer bulamıyoruz. Siz iyisi mi önceden ayırtın. Topçular'daki feribot kuyruğu 1 saatte anca erir diyorlar beklemiyoruz, onun yerine Ereğli'de denize sıfır Akşamsefa Restoran'da balık ziyafeti çekiyoruz, çok da güzel oluyor:) (Hamsi tava 12, yoğurtlu semizotu 5 TL)

Artık dönüş vakti. Yarın okul var, iş var. Hadi kalkın çocuklar gidiyoruz...

Etiketler: , , , , , , , , , ,