İstanbul'un En iyi Kebapçılarından Develi'nin İlk Şubesi SAMATYA DEVELİ


Uzun bir aradan sonra Mekanist Gezgin& Guruları ile Develi Samatya’da buluşuyoruz. Çocuk oyun alanı başarılı yerler biz anne babalara iki çift laf etme olanağını sağladığı için öncelikli tercihimiz oluyor. Bu bağlamda Develi Ataşehir ve Develi Kalamış sevdiğimiz kebapçılar listesinde ön sıralarda yer alıyor. Şu an İstanbul’un dört bir yanında şubeleri olan Develi’nin Samatya’da bulunan ilk şubesini ne zamandır merak ediyorken Mekanist daveti ilaç gibi geliyor.

Etkinliğe katılmadam önce Samatya’ya kadar gelmişken Develi’nin hemen karşısındaki Ali Haydar Usta ile tanışmadan olmaz diyorum. Ali Haydar Usta ile tanışıyor, fotoğrafımı alıyorum.


5 katlı binası görkemli görünse de içeriye girdiğimde Samatya Develi’nin Ataşehir ve Kalamış Develi’nin ambiyansını yakalayamadığını gözlemliyorum. Buradaki Develi'de daha averaj bir kebapçı havası var. Belki Samatya'da olmasından kaynaklanıyor bilemiyorum. 

Bir diğer gözlemim ise Samatya Develi’deki servis elemanlarının bilgi ve görgüsünün diğer iki Develi’ye göre çok daha iyi oluşu. Şef garsonun ilgi ve bilgisini beğeniyorum.

Tadım etkinliğimiz mezeler ile başlıyor. Develi’lerdeki favori mezelerim muhammara ve çiğ köfte burada da önceliğini koruyor. 


Yoğurtlu köz patlıcanda köz kokusunu alıyor, beğeniyorum. Gavurdağ’ın içindeki kırmızı ve yeşil biberler gavurdağ konseptine tam uymasa da salatadaki nar ekşisi ve ceviz dengesi başarılı. Tek eleştirim bu mevsimde daha lezzetli domatesler kullanılabileceği oluyor.


Mezelerin ardından gelen yuvalama çorbası en çok sevdiğim terbiyeli çorba konseptini diğer çok sevdiğim lokum gibi kuzu eti ile birleştirdiği için bayılarak içiyorum. Hatta şu an bu satırları yazarken ağzıma gelen suları yutkunuyorum:)


Ara sıcaklardan kuru patlıcan dolma beni şaşırtıyor. Genelde iç malzemesi daha sulu bir kıvamda olması sebebiyle yemeyi tercih etmediğim kuru patlıcan dolmasının pirinç ve kıymaları gayet tane tane, çok beğeniyorum. İçli köfte bir Sabırtaşı içli köftesi değil ama hiç fena bulmuyorum. Kalp şeklinde servis edilen lahmacun da gayet çıtır çıtır, etlere yer kalmayacak diye korksam da yemekten kendimi alamıyorum.


Ana yemek olarak servis edilen Develi’nin fıstıklı kebabını normalde çok sevmeme rağmen, buradakinin fıstık oranı fazla geliyor, fıstığın tadı o kadar baskın ki neredeyse et tadı alamıyorum. Neyse ki ardından gelen tam kıvamında pişirilmiş terbiyeli kuzu şiş damaklarımızı şenlendiriyor. Etin terbiyesinde yoğun bir baharat kullanılmış ama etler büyük parçalar halinde şişe dizildiği için ağızda et baharat oranı dengeleniyor.


Finalde gelen katmeri bünye artık kabul etmiyor daha sonra keyfini çıkarmak üzere kendime mini bir paket yapıyorum:) Görüyorum ki masadaki herkes bayılıyor. Benim bu noktadan sonra yemekten keyif aldığım tek şey ortaya gelen şık meyve tabağındaki sulu sulu portakallar oluyor:)


Fiyatlar ile ilgili örnekleme yapacak olursak, tek porsiyon olarak:

Analı kızlı: 11 TL
Gâvurdağ:11 TL
Fıstıklı Kebap:29 TL
Soft içecekler:6 TL

Şeklinde özetleyebiliriz. 


DEVELİ SAMATYA
Abdi Çelebi Mah. Hacı Kadın Çeşmesi Sk.
No:5 Fatih / İstanbul 
0 (212) 5290833

Etiketler: , , , , , , ,