İstanbul Sultanahmet'te bir Osmanlı, DERALİYE RESTORAN

Aya Sofya, Yerebatan Sarnıcı, Dikilitaşı ile İstanbul'a gelen turistlerin olmazsa olmazı Sultan Ahmet... Sultanahmet'in tam göbeğinde restoranların sağlı sollu dizildiği cıvıl cıvıl bir ara sokakta çiçeği burnunda bir restoran Deraliye...

Osmanlıcada İstanbul'un adlarından biri olan Deraliye isminin hakkını veriyor ve Osmanlı Saray Mutfağını başarılı bir şekilde temsil ediyor. Mekana girildiği anda klasik ve modern çizgilerin birarada olduğu şık bir dekorasyon hakim...Saray mutfağının yemekleri kuru meyvelerle taçlandıran tarzı mezelerden ana yemeklere dek Deraliye’de de kendini belli etmiş, çamfıstığı ve kuş üzümü ile süslenen humus ve lor peynirli ezme mezelerde fark yaratan iki lezzet olarak ön plana çıkıyor.  Ara sıcak olarak servis edilen bal soslu gemici böreği sıcacık ve çıtır çıtır... Muhteşem…Ana yemeklerden ıtırlı bitkilerle marine edilmiş dana kebabı çok başarılı ama yine de gecenin favori lezzeti olma ünvanını yumuşacık kuzu kuşbaşının kuru incir, badem ve kuru kayısı ile harmanından oluşan Mutancana hak ediyor.


Fiyatlar ortalamanın üstü. Başlangıç ve ara sıcaklar 15-20, ana yemekler 40-50 TL civarı… Alkollü içecek servisi var….

Turistlerin yanı sıra Türkler’in de keşfetmesi gereken gidilesi, görülesi, lezzetleri tadılası bir mekan. Gezenti Anne’den tavsiye….

DERALİYE RESTORAN
Divanyolu Cad. Ticarethane Sk.
No:45 Fatih / İstanbul 
Tel: 0 (212) 5207778
  

Etiketler: , , , , ,