Sushi (Suşi), Nigiri, Sashimi (Saşimi) Nedir? Ne değildir?


Sushi, Nigiri, Sashimi nedir? Ne değildir?
Dünyada çoktan yaygınlaşmış olan sushi, son dönemde ülkemizdeki büyük şehirlerde de yükseliş trendine girdi. Çoğumuz sushi nedir az çok biliyoruz ama görüyorum ki sushi severler de dahil bazen detaylarda kayboluyoruz...


İş bu yazı sushi ve yandaşları hakkında genel bir bilgi vermek amacı ile yazılmıştır.

Efendim sushi haşlanmış pirincin deniz ürünleri ve sebzelerle ile birleşiminine verilen genel bir isimdir ve bu isim sushinin hazırlanma şekline ve içeriğine göre özelleşmektedir.

Bu anlamda sashimi bir sushi çeşidi değildir. Çünkü pirinç içermez, çiğ balığın dilimlenmiş halidir.Nigiri sıkıştırılmış pirinç yatağının üzerine koyulan tek bir parça deniz ürününden oluşur.


Bizim genelde sushi diyerek kestirip attığımız roll sushilere maki denir. Kurutulmuş yosun üzerine serilen pirinç üzerine havuç, salatalık ve deniz ürünü gibi iç malzemeler yerleştirilir. Bambudan yapılmış bir yaygı yardımı ile yuvarlanarak oluşturan rulo dilimlenerek servis edilir…


Tek malzeme ile hazırlanan ince versiyonuna hosomaki, birkaç çeşit iç malzemeden oluşan daha kalın versiyonuna da futomaki denir.


Sushinin orijinal haliyle daha onlarca çeşidi olmasına rağmen dünya çapında popülerleştikçe Batı mutfağında Japonya’dan farklı çeşitler ortaya çıkmıştır. Ülkemizdeki sushi servis edilen restoranlarda da sushiler daha çok batı mutfağındaki isimleri ile menülerde yer almaktadır. Bu çeşitlerden en bilinir ve yaygın olanı avokado, surumi ve salatalıktan oluşan California roll’dur. 


Batı mutfağı sushileri Tornado roll, Philadelphia roll, California roll olarak çeşitlendirilebilir, restorandan restorana farklılık gösterebilir.

Soya sosu, Wasabi, Gari nedir?
Bu üçlü sushinin can dostlarıdır. Soya sosu Uzak doğu mutfağının tuzudur, minik sos tabaklarına dökülür, isteğe bağlı olarak hardalımsı bir acılığa sahip olan wasabi den alınıp bu sosa eklenir ve karıştırılır. Gari ise ince dilimlenmiş zencefil turşusudur. Farklı türde sushiler arasında damak tadının nötrlenmesi için kullanılır. Wasabi ve gari olmazsa olmaz değildir ancak sossuz hazırlanan  bir sushiyi (ki standart sushiler sossuzdur) soya sosa batırmadan yemek tuzsuz bir yemek yemek gibidir, üzer...


Sushi yemenin en kritik noktalarından biri de chopstick kullanımıdır. İlk başta zor gibi dursa da biraz pratikle rahatlıkla öğrenilebilir.

Chopstick nasıl kullanılır?

Basitçe anlatmak gerekirse iki çubuk uçları aynı hizada olacak şekilde sağ ele alınır. Çubuklardan birinin alt kısmı baş parmak ile işaret parmağın birleştiği yere, orta kısmı da yüzük parmağına yerleştirilir. Diğer çubuk ise işaret parmağı ve orta parmak arasına koyulup başparmak ile desteklenir. Açma kapama sadece üstteki çubuğun hareketi ile gerçekleştirilir. 


Sushi ile ilgili bildiklerim ve araştırdıklarımdan derlediğim bu yazı sushi severlere ve sevmese de merak ederlere ithaf olunur:)

Etiketler: , , , , , , ,