İstanbul'da Çocuklarla Hafta Sonu Gezilecek Yerler, Dünyanın En Büyük Tematik Akvaryumu İSTANBUL AKVARYUM


Geçtiğimiz hafta sonu  Aqua Florya'daki dünyanın en büyük tematik akvaryumu, İstanbul Akvaryum'daydık. Defalarca köpek balıkları ve vatozlarla burun buruna geldik. Çocukları geçtim, anne baba olarak biz bile BA-YIL-DIK :)


Üç dört yıl kadar önce çocuklarla Forum İstanbul'daki Türkiye'nin ilk modern akvaryumu Turkuazoo'ya gitmiş, beğenmiş ama çok da etkilenmemiştik. Çocukların yaşının henüz küçük olması ile ilgili bir durum da olabilir tam emin olamıyorum.


Bu kez herşey daha farklıydı. İstanbul Akvaryum'da en çok dikkat çeken şey tüm akvaryumun belirli temalara göre bölümlere ayrılmış olmasıydı. Coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik'e kadar uzanan toplam 16 tema ve bir adet yağmur ormanından oluşan bir güzergahta uzun ama oldukça keyifli ve balıklı bir yolculuk yaptık.


Yanıbaşımıza kadar gelen Caretta Caretta'ya dokunmamak için kendimizi zor tuttuk. Kızıldeniz mevkiinde bizim Nemo olarak adlandırdığımız Palyaço balıkları ile yine yeniden buluştuk.Sürekli gülüyormuş gibi bir ifadeleri olan inek burunlu vatozları ile tanıştık ve çok sevdik. Tam üstümüzden geçen köpek balıklarını görünce ister istemez ufaktan ürktük.İstanbul Akvaryum ile ilgili sevdiğim bir detay gezi sırasında Aqua Florya AVM'deki bazı restoranlara giriş çıkış olanağının olmasıydı. Karınlar hafif acıkır gibi olduğunda Emirgan Sütiş'te su böreği ve çay molası ilaç gibi geldi.


Akvaryum gezimiz boyunca bizim için en can alıcı olan ise her çarşamba ve pazar 14:30'da gerçekleşen ve şans eseri denk geldiğimiz köpek balığı besleme seansı oldu. Gerçekten sıra dışı bir deneyimdi.


Finalde kendimizi yağmur ormanlarının içerisinde buluverdik. Burada gördüğümüz hayvanlar akvaryumdakiler kadar etkileyici olmasa da egzotik ambiansı sevdik.


Veda zamanı...

Beklentimizin üzerinde bir gün geçirdik. Burası sadece çocuklara değil yediden yetmişe herkese keyif verebilecek bir akvaryum. Sömestr tatilinde gidilecek yerler için listenizin başına ekleyin, sadece kuzular değil sizler de eğlenin derim... Giriş ücreti 3 kişilik bir aile için 82, 4 kişilik bir aile için 100 TL. Üstelik bu yazıya yorum yazan herkese 23 Ocak 2015 tarihine kadar %20 indirim var. Gidin, gezin, keyiflenin...

Başka bir çocuklu gezi yazısında görüşmek üzere sağlıcakla kalın...

Etiketler: , , , , , , ,