Arabayla Balkanlar Turu 1. Bölüm: FİLİBE, SOFYA, BULGARİSTAN Gezilecek Yerler


Hazır 5 yıllık schengenlerimize kavuşmuşken yarı yıl tatilinde kendi arabamız ile Balkanlar turu yapmayı planlıyor, hastalıklardan dolayı bir hafta gecikmeli de olsa 7 gece 8 gün sürecek turumuza nihayet başlıyoruz.

Rotamızda Bulgaristan'da Filibe ve Sofya, Sırbistan'da Nis ve Belgrad, Bosna'da Saraybosna ve Mostar, Hırvatistan'da Dubrovnik, Karadağ'da Kotor ve Budva, Arnavutluk'ta Tiran, Makedonya'da Ohrid, Yunanistan'da Selanik ve Kavala var. Filibe, Belgrad, Dubrovnik, Kotor, Tiran ve Ohrid'i ilk kez göreceğiz. Heyecanlıyız:)

Sabah erken saatlerde İstanbul'dan yola çıkıp 2.5 saatte Kapıkule'ye varıyoruz. Pasaport kontrolünü 10 dakikada geçiyor, çok düzgün bir yoldan yaklaşık 2 saat sonra da ilk durağımız Filibe'ye, nam-ı diğer Plovdiv'e ulaşıyoruz.


JFilibe'de her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir tarafta eski (tarihi) şehir diğer tarafta yaşam alanlarının da bulunduğu modern cadde ve sokaklar var... Tarihi kısımda Osmanlı etkisi oldukça net hissediliyor. Nöbettepe'deki cumbalı evler bariz Safranbolu'yu çağrıştırıyor. Buradaki Arnavut kaldırımlı sokakları geziyor kaleye çıkıyor, eşsiz güzellikte fotoğraf alıyoruz.

Modern tarafa geçiyor, Avrupa'da ibadete açık en eski cami olan Cuma Camii'nin altındaki Türk tatlılarının bulunduğu pastanenin Cuma Meydanı'na bakan masalarına çöküyoruz. Kuzular fırın sütlaç ve supangle yiyor, biz de Türk kahvesi içiyoruz. Öğlen de bir Türk restoranı bulup kebap yiyelim diye kendimizle dalga geçiyoruz:)
Cuma Meydanı'nın başlangıcında bulunduğu araç trafiğine kapalı Prens 1. Aleksander Caddesi (Knyaz Alexander) hareketlenmeye başlıyor, iki üç adımda bir sokak çalgıcısına rastlıyoruz. Çocuk parkını görüp de sallanmazsak ayıp olur, parka doğru deparımızı atıyoruz:)

Filibe ile vedalaşıp 160 km mesafedeki Sofya'ya doğru yola koyulma vakti. Sofya'da otelimiz Infinity Residence'a yerleştikten sonra öncelikle başkentin geniş bulvarlarında arabamız ile panaromik bir tur atıyoruz. Alexander Nevsky Katedrali, Rus Kilisesi, şehre ismini veren Aya Sofya Kilisesi ve Aya Sofya'nın önündeki sönmeyen ateşli Meçhul Asker Anıtı'nda kısa molalar veriyoruz.
Daha sonra arabamızı usturuplu bir yere parkedip Sofya'nın araç trafiğine kapalı, dolayısı ile de popüler olan caddesi Vitosha Bulvarı'nda boylu boyunca geziniyoruz. Kuzular akşam yemeğine kadar gezmeye dayanamayacak gibi... Cadde üzerinde rastgele seçtiğimiz Cafe Sophia'da kız için makarna, oğlan için kalamar, bizim için de birer kadeh şarap molası veriyoruz. Yemekler leziz, fiyatlar çok uygun...Akşam için Bulgar mutfağından lezzetler sunan etnik bir restorana gitme planlarımız var. Yunan adalarındaki çocuklu gezi tecrübelerimiz yemek, folklor ve eğlencenin bir arada olduğu bu konseptin çocuklu aileler için biçilmiş kaftan olduğu yönünde. Çünkü bu tarz yerlerde hem lokal mutfak deneyimlenebiliyor, hem gösteriler çocukların ilgisini çekiyor, hem de yemek sonrası çocuklarla bir bara geçme alternatifi olmadığı için aynı mekanda iyi kötü eğlenilip güzel bir gece geçirilebiliyor.Restoran Chevermeto'da geceyi aynen tarif ettiğim şekilde geçiriyoruz. Masamız meze ve ara sıcaklarla donanıyor, kadehler doluyor. Yunanların Greek salatasının bir benzeri de Bulgarların Shopska salatası. Sloganımız 'Peynir nerede biz oradayız', hemen Shopska siparişi veriyoruz. Hem Shopska'ya hem de mısır unundan yapılan ve pastırmalı humus misali üzerinde et ya da peynirle sunulan Kachamak'a bayılıyoruz.Folklor gösterileri başlıyor, kuzular pür dikkat izliyor, yaşlı teyze ve amcalar Bulgar halayı çekiyor:) Sabah çok erken kalktık, eğlencenin doruklarında geceyi bitiriyor, bir şişe şarap, mezeler ve ara sıcaklardan oluşan masamız için toplam 66 Leva (yaklaşık 100 TL) ödeyip sevimli apartımıza dönüyoruz.


Ertesi sabah uyandığımızda her yeri karla kaplı görünce çok şaşırıyoruz. Kahvaltı sonrası Vitosha Dağı eteklerindeki Boyana Kilisesi'ni ziyaret ediyor, şehrin en güzel parkı olduğu iddia edilen, bence parktan ziyade ormana benzeyen Borisova Gradina Park'ı geziyor ve turumuzun Bulgaristan ayağını başarıyla tamamlıyoruz:)NİŞ ve BELGRAD'ta geçen 2. Bölüm için tıklayınız 

Etiketler: , , , , , , , , ,