İstanbul'daki İlk ve Tek Tema Park VIALANDTema parkları oldum olası çok sevmiş, 2000 yılında ilk yurtdışı deneyimimiz olan PARİS seyahatimizin hemen ikinci günü soluğu EURODISNEY'de almıştım.

İstanbul'daki ilk tema park olan VİALAND'de çocuklar ile birlikte gitmek uzun zamandır aklımın bir köşesinde olmasına rağmen ha bugün ha yarın diyerek ötelemekteyken evrenden torpilim olduğu için bir anda kendimi anne bloggerlar ile birlikte VIALAND'in kapısında buluveriyorum:)


Ma aile içeri adımımızı attığımız andan itibaren heyecan içinde yaşımıza uygun üniteleri keşfetmeye başlıyoruz. İlk durağımız SÜNGER BOB. Bir denizaltının içinde denizde süzülüyormuşuz gibi hareket eden koltuklarda Sünger Bob, arkadaşı Patrick ve Çıtır Yengeç'in yaklaşık 10 dakika süren maceralarını 4D izlerken biz anne babalar bile çokça keyif alıyoruz. Çocukların aileleri refakatinde bu üniteye girebilmeleri için boylarının 105 cm üzerinde olması gerekiyor.


İkinci durağımız MİNİK KAŞİFLER. Bir benzeri EURODISNEY'de de bulunan bu ünitede yine ailece bir bota binerek bir kanal boyunca ilerliyor, tüm dünya çocuklarının ülkelerine özgü kıyafetlerle dans ettiği bir görseli izleyerek turu tamamlıyoruz. Aynı şekilde bu ünitede de çocukların aileleri refakatinde bu üniteye girebilmeleri için boylarının 105 cm üzerinde olması gerekiyor.


Üçüncü durağımız KÜÇÜK MADENCİLER. Roller Coaster'ın çocuklar için olan versiyonu diye tanımlayabileceğim bu ünitede çekirdekten yetişen adrenalin tutkunları ile çığlık çığlığa trenle rayların üzerinde bir inip bir çıkıyoruz. Çocukların aileleri refakatinde bu üniteye girebilmeleri için boylarının 120 cm üzerinde olması gerekiyor.


Dördüncü durağımız SARAY SALINCAĞI. Lunapark larda gökyüzünde savrulan salıncaklar var ya işte bu salıncak o salıncak. Kuzularımın buna binecek kadar büyümüş olmaları ne hoş. UÇUYORUUUUZ.Beşinci durağımız ailece bindiklerimiz arasında bizi en çok heyecanlandıran VİKİNG. Açık havada bir bot ile ilerlerken 15 metreden ıslak bir düşüş gerçekten şok edici oluyor:) Neyse ki çıkıştaki kurutma odalarında ıslanan üst başı kurutabiliyoruz. Çocukların aileleri refakatinde bu üniteye girebilmeleri için boylarının 120 cm üzerinde olması gerekiyor.


Bir başka 4D ünitesi daha karşımıza çıkıyor. Buna en çok Doruk seviniyor. DORA VE DIEGO'NUN MACERALARINI izlerken koltukların hareket etmesinin yanı sıra Dora ormanın içerisinde engelleri aşarken bizim de yüzümüze hava üfleniyor, su fışkırıyor:)


Tema Park'tan ayrılasımız hiç yok ama Vialand bünyesinde geçici bir süre için kurulmuş olan OLYMPİA SİRKİ 15:00'da başlayacak, onu da kaçırmak istemiyoruz. Koşar adım sirke yetişiyoruz. Sirkte en çok sihirbazın seyircilerden küçük bir kızı havaya kaldırmasından ve akrobasi gösterilerinden etkileniyoruz. Olympia Sirki giriş ücreti Tam: 28.5 TL, Öğrenci: 18.5 TL.
Sirk biter bitmez Tema Park'a geri dönüyor, kaldığımız yerden devam ediyoruz:) FATİH'İN RÜYASI yine bir kanal boyunca botla ilerlerken İstanbul'un fethinin sahnelendiği her yaşa uygun, adrenalinsiz ama keyifli bir ünite...

SAFARİ TÜNELİ'nde elimizde ışıklı silahlarla avcılık yapıyor, finalde en çok puanı baba toplarken, ikinci anne, üçüncü Doruk, dördüncü Dora şeklinde sıralanıyoruz. Ve korku tüneli. Boy sınırı 105 cm diye rahatlıkla giriyoruz ama çocukları geçtim biz bile bazen irkiliyoruz:(
En çok sevdiklerimize tekrar tekrar binerek ilerlerken BİR ZAMANLAR İSTANBUL Sokağından geçiyor, Hattat Abi'ye ismimizi yazdırıyor, Cem Yılmaz'a taş çıkartan espriler yapan PROF. APOSTROF'a ciddi ciddi kahkahalarla gülüyoruz.
Tema Park 18:00 da kapanacak. Son 10 dakikamızda kuzular dev atlı karıncaya binerken bense nihayet cesaretimi toplayıp şimdiye dek gördüğüm en fantazi roller coaster olan NEFESKESEN'e biniyorum. Benim değil ama beni izleyen kuzularımın nefesi kesiliyor:)Veda zamanı. Doymadım doyamadım sevmelere seni ben diyor, VİALAND TEMA PARK ile istemeyerek de olsa vedalaşıyoruz ama VİALAND dediğimiz oluşum sadece tema parktan ibaret değil. Açık havada keyifle gezilebilen alışveriş alanında turluyor, yorgunluktan ölme noktasında olduğumuza kanaat getirince arabamıza binip evimize doğru yola koyuluyoruz.VIALAND TEMA PARK
KİŞİ BAŞI GİRİŞ ÜCRETLERİ
Tam 75 TL
5-14 yaş 65 TL
0-4 yaş ücretsiz

Etiketler: , ,